Vitaminas K – kuo jis naudingas mūsų organizmui?

Riebaluose tirpų vitaminą K sudaro dvi grupės – augaluose sintetinami filochinonai (K1) ir žarnyno bakterijų sintetinami menachinonai (K2). Vitaminas K yra gana atsparus virimui ir oksidacijai, lengvai veikiamas šviesos ir šarmų. Didžiausios vitamino K atsargos žmogaus organizme yra kaupiamos kepenyse.

Vitaminas K skatina greitesnį žaizdų gijimą ir dalyvauja kraujo krešėjimo procesuose. Kartu su vitaminu D, vitaminas K skatina kaulinio audinio susidarymą. Jis taip pat reikalingas osteoporozės prevencijai, kadangi išretėjusiuose kauluose yra mažesnis vitamino K kiekis, palyginus su didelio tankio kaulais. Manoma, kad vitaminas K daro teigiamą įtaką insulino apykaitai, kadangi kasa ne tik gamina insuliną, bet ir kaupia vitaminą K.

Organizmui reikiamą vitamino K kiekį pagamina žarnyno bakterijos, todėl šio vitamino trūkumas yra labai retas.  Tačiau pasireiškęs vitamino K trūkumas žmogaus organizme pasireiškia sunkesniu kraujo krešėjimu. Gali pradėti kraujuoti dantenos, kartotis kraujavimas iš nosies, pasirodyti kraujo šlapime. Moterims gali sustiprėti kraujavimas menstruacijų metu. Vitamino K perdozavimas suaugusiems žmonėms gali išprovokuoti hiperbilirubinemiją, o naujagimiams – geltą ir hemolizinę anemiją.

Natūralus vitaminas K randamas žaliose lapinėse daržovėse, žiediniuose kopūstuose, špinatuose, morkose, pomidoruose, sojose, kepenėlėse, braškėse ir šermukšnių uogose. Papildomai vitaminą K rekomenduojama vartoti žmonėms, kurie vartoja daug vaistų, o ypač žarnyno mikroflorą naikinančius antibiotikus. Taip pat naudinga vartoti sergantiems kepenų ir žarnyno ligomis bei sutrikus riebalų rezorbcijai. Naujagimių žarnyno mikroflora dar yra nesusiformavusi, todėl jiems būtina gauti vitamino K kartu su pienu.

Didesnėms dozėmis vartojami vitaminai A ir E mažina vitamino K efektyvumą. Varfarinas yra iš vaistų žinomiausias vitamino K antagonistas, kuris yra skirtas kraujo krešėjimui mažinimui. Vitaminas K taip pat gali būti leidžiamų vaistų forma, kurie yra skirtai vitamino K trūkumo sukeltam kraujavimui.

Parašykite komentarą