Kalis – kuo jis naudingas mūsų organizmui?

Kalis priskiriamas vienam svarbiausių mineralų žmogaus organizmui. Jis dalyvauja daugelyje gyvybiškai svarbių procesų. Kartu su natriu, kalis reguliuoja vandens ir druskos apsikeitimą organizme. Šis mineralas taip pat užtikrina taisyklingą širdies ritmą bei nervų ir raumenų darbą.

Kalis dalyvauja ląstelių medžiagų, angliavandenių ir baltymų apykaitoje bei palaiko mineralų ir vandens pusiausvyrą organizme. Kalis taip pat reguliuoja kraujospūdį ir mažina arterijų trombozės riziką, sumažina gyvybei pavojingų širdies rimto sutrikimų ir staigios mirties riziką. Jis apsaugo nuo insulto ir inkstų pažeidimų.

Kalis mūsų organizme. Kai trūksta arba turima per daug…

Kai organizmui trūksta kalio, sumažėja apetitas ir sutrinka virškinamojo trakto darbas. Kalio trūkumas taip pat sukelia širdies darbo sutrikimus ir susilpnina kraujagyslių tonusą. Gali sutrikti nervų ir raumenų dirglumas ir atsirasti mieguistumas.

Dažniausiai kalio perteklius iš organizmo yra pašalinamas su šlapimu, tačiau dėl blogo inkstų darbo, kalis gali sukelti kraujagyslių ir nervų sistemų ligas.

Kalis yra daugelyje maisto produktų, todėl jo trūkumas dažniausiai gali atsirasti dėl itin netaisyklingos mitybos. Kalio galima rasti piene, varškėje, žuvyje, jūros dumbliuose, sojoje, džiovintose datulėse, slyvose ir razinose, džiovintuose ir šviežiuose abrikosuose, bananuose, avokaduose, brokoliuose, pomidorų sultyse.

Su maisto per dieną žmogus turėtų suvartoti apie 1600-2000 mg kalio, tačiau optimalia paros doze laikoma 3000-4000 mg kalio. Žmonėms, kurie serga širdies ligomis, per dieną reikėtų suvartoti daugiau kalio – apie 6000 mg.

Kodėl organizmui trūksta kalio?

Kalio kiekį organizme sumažina stresas, vartojami antibiotikai ar raminantys preparatai. Papildomai kalį patariama naudoti žmonėms, kurie vartoja daug valgomosios druskos ar vidurius laisvinančius ir šlapimą varančius vaistus. Taip pat organizmą papildomai aprūpinti reikia vemiant, viduriuojant ar gausiai prakaituojant, pavyzdžiui, sportuojant, karščiuojant ar dirbant karštoje aplinkoje.

Taip pat sergantiems cukriniu diabetu, esant didelei insulto rizikai, sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis (širdies nepakankamumu, arterine hipertenzija, širdies ritmo sutrikimais) bei vyresnio amžiaus žmonėms. Žmonės, kurie serga inkstų nepakankamumu ar vartojantiems kalį sulaikančius diuretikus, reikia pasitarti su gydytoju dėl kalio vartojimo.

Parašykite komentarą